Mi az a cyberbullying, vagyis az online zaklatás? Szülőknek kötelező olvasmány.

Szerző: | Informatika a családban, Blog, Internet és biztonság

A cyberbullying, vagy más néven kiber megfélemlítés vagy zaklatás, elsősorban a gyerekek és tinédzserek közt tapasztalható. Az iskolai kiközösítés egy formája. Ez az egyszerű csúfolódástól a fizikai fenyegetésig terjedhet. A közös pont, hogy a kiber megfélemlítés vagy zaklatás elsősorban valamilyen elektronikus úton történik a gyerekek között vagy éppen a felnőtt–>gyerek között.

A cyberbullying világméretű probléma

Mit mond a törvény

Bizony a cyberbullying kifejezést a törvény is ismeri, mivel oly módon elterjedt viselkedési formává vált.

  • olyan cselekvéseket takar, amelyek infokommunikációs technológiákat használnak szándékos, ismételt és ellenséges viselkedéssel egybekötve, melyeket egyének, vagy csoportok követnek el, amelyek arra irányulnak, hogy másokat bántalmazzanak,
  • infokommunikációs technológiát használnak arra, hogy tevékenységükkel másokat bántsanak
  • illetőleg internetes szolgáltatásokat, telekommunikációs cégek mobilszolgáltatásait veszik igénybe, illetőleg internetes oldalakon és csevegőszobákban, valamint rövid szöveges üzenetek küldése útján lépnek kapcsolatba az áldozattal, akinek a sérelmére történik mindezen folyamat.

Tehát minden olyan tevékenységet a cyberbullying kategóriába sorolunk ami a másik fél megfélemlítésére, szavahihetőségének degradálására, irányítására, becsmérlésére vagy a másik fél megalázására irányul. Ez a tevékenység jellemzően az internet felhasználásával történik. A közösségi médiában képek, bejegyzések közzétételével, emailek küldésével vagy éppen SMS formájában.

Még 2011-ben készült egy 25 EU tagállamra kiterjedő tanulmány (köztük Magyarorságra is), amiben a gyerekek online jelenlétét vizsgálták. Elsősorban a 9-16 éves korosztályra fókuszáltak. A tanulmányból az alábbiak derülnek ki:

  • a saját bevallásuk szerint a gyerekek 6%-a volt már célpontja az online zaklatásnak és 3%-uk maguk voltak a zaklatók
  • a megkérdezettek 15%-a kapott már szexuális tartalmú üzenetet
  • 5% alakított ki online kapcsolatot idegenekkel és ezek egy része ezután fizikailag is találkozott az idegennel
  • 9% találkozott élőben olyan emberekkel, akikkel előtte kizárólag online kommunikált
  • a szülők mellett a tanároknak is hatalmas szerepük van a problémák felismerésében és kezelésében
  • a szülők online viselkedése és az ahogyan használják az internetet erősen befolyásolja a gyerekek online viselkedését

Sajnos arra vonatkozólag, hogy 2018-19-ben ezek az arányok hogyan alakultak, nem találtam információt. Feltételezésem szerint az arányok sokkal rosszabbak lettek, hiszen az eltelt 7-8 évben az internet és a közösségi média használata is jobban elterjedt.


 Olvass további hasznos cikkeket a család, gyerekek és az informatika, internet kapcsolatáról


A cyberbullying formái és megnyilvánulásai

  • Flaming (lángháború): Dühös, trágár kifejezések használata, támadó jellegű bejegyzésekben vagy hozzászólásokban.
  • Harrassment (támadás-sorozat): Bántó, a valóságtól teljesen eltérő tartalmak közzététele.
  • Denigration (befeketítés): A hírnév és/vagy szavahihetőség rontására alkalmas tartalmak közzététele.
  • Exclusion (kiközösítés): Hasonló a való világban is megfigyelhető kiközösítéshez.
  • Impersonation (személyiséglopás): Az elkövető hamis profilt hoz létre az áldozat adatai alapján és a nevében a hírnevét megrontó tartalmakat tesz közzé, vagy másokat zaklat.
  • Outing (kibeszélés): titkok, pletykák vagy más személyes jellegű információk engedély nélküli megosztása a nyilvánossággal.
  • Trickery (trükközés, becsapás): A személyes adatok, információk csalással történő megszerzése és közzététele.
  • Cyberstalking (online zaklatás): Az áldozat minden online tevékenységét megfigyelik és ha tudják, akkor kihasználják ellene oly módon, hogy az közvetve vagy közvetlenül érzelmi, anyagi vagy fizikai kárt okoz.
  • Sexting (szexuális zaklatás): Szexuális tartalmú üzenetek küldése, provokálás. Meztelen vagy félig meztelen képek készítésére való felbújtás vagy nyíltan szexuális tartalmú üzenetek küldése az áldozatnak. A legsúlyosabb eset a meztelen képek készítésére való felbújtás, hiszen az elkövető az áldozatról (jellemzően gyerekekről, tinédzserekről) készült képeket ezután tovább oszthatja amivel megalázza az áldozatot és a családtagjait, vagy éppen zsarolásra használja fel.

Kiket érint az online vagy offline zaklatás?

Az online vagy offline zaklatás témájában a legtöbben azonnal általánosítanak. Mégpedig, hogy felnőtt férfiak zaklatnak elsősorban kislányokat. A kutatásokból kiderül, hogy a zaklatás, és itt elsősorban az online zaklatásról beszélek, elsősorban gyerekek egymás közötti eseménye. Az iskolás korú gyerekek offline, tehát a való világban történő zaklatása is elsősorban gyerekek egymás közötti eseménye. Felnőtt a legritkább esetben az elkövető.

Azt sem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy az elkövető fiú lenne, a szenvedő alany pedig kislány. Az elkövetők nagyjából azonos arányban fiúk és lányok. A lányok ugyanúgy zaklatják a korabeli fiúkat, ahogy a fiúk a lányokat.

Figyeljünk arra, hogy ne általánosítsunk, hiszen ez a probléma elsősorban gyerekek közötti feszültség és mindkét nem lehet az elkövető és a szenvedő.

Nem szabad összekeverni a médiában időről-időre felbukkanó zaklatásokról szóló hírekkel. Az nem ebbe a témakörbe tartozik.

Miért veszélyes az online zaklatás?

Az online zaklatás elől szinte lehetetlen elmenekülni. Amíg az iskolában történt fizikai zaklatás rendszerint véget ér amikor a gyerekek haza mennek, addig az cyberbullying a nap 24 órájában végig kísérheti az áldozatot. Az emberek és köztük a gyerekek is egyre több időt töltenek az online világban, ezáltal bármilyen online zaklatás szinte azonnal és kitörölhetetlenül elterjed. Ezzel olyan személyekhez is eljut, akik egyébként soha nem vennének részt ilyenben.

Az online zaklatás vagy cyberbullying lelkileg megviseli a gyermekeket.
Az online zaklatás vagy cyberbullying lelkileg megviseli a gyermekeket.

Ez a tevékenység a nyilvánosság előtt zajlik, ezáltal az áldozat, de még a családja is sokkal inkább megalázottnak, kitaszítottnak érzi magát. Érzékenyebb embereknél — márpedig a gyerekek sokszor nem tudják feldolgozni — ez maradandó lelki és szellemi károsodást okozhat.

Ki és mit tehet a cyberbullying ellen?

A cyberbullying ellen leginkább a szülők azok akik tehetnek.

Elsősorban azzal, hogy tájékozódnak és tanulnak. Megtanulják felismerni ha a gyerekük áldozattá vált, vagy éppen a gyerekük az aki másokat zaklat. Fontos, hogy ne menjünk el az online zaklatás mellett, mivel az gyerekünk, a saját jó hírnevünk és a testi és lelki egészségünk a tét. Te milyen felnőttet szeretnél nevelni a gyerekedből?

Kedves szülők!

golnet cyberbullying zaklatás kedves szülők, hozzátok szólok

Tanuljátok meg kívülről látni a saját gyereketeket. Szülőként jól tudom, hogy ez nehéz, de muszáj.

Ha a gyereked az áldozat, akkor vedd fel a kapcsolatot az iskolával, a többi szülővel. Ha másként nem megy, akkor fordulj a rendőrséghez. Nekik vannak erre specializált szakemberei. Mivel minden zaklatás online és nyilvánosan történik, az elkövető(k) nem tudják elrejteni a nyomaikat. Néhány nap alatt felgöngyölíthető az eset. Arra figyelj, hogy legyen egyértelmű és megdönthetetlen bizonyítékod mielőtt a másik szülőhöz fordulsz. Ellenkező esetben rágalmazás lesz a dologból és Te jössz ki belőle rosszul.

Ha a gyereked az elkövető, akkor is vedd ezt észre és NE HUNYD BE A SZEMED! Attól, hogy a gyereked, még bűncselekményt követ el. Ha gyerekként azt látja, hogy büntetlenül zaklathatja és alázhatja meg a társait, akkor milyen felnőtt lesz belőle? Börtöntöltelék?! A szülők felelőssége, hogy a gyerek hogyan viselkedik.

Ismerd meg a gyereked online életét. Legyél vele állandó online kapcsolatban. Néhány naponta ülj le vele és kérd meg, hogy mutassa meg, hogy kivel beszélgetett az interneten vagy SMS-ben. Ha elzárkózik, akkor vagy eleve nem jó a bizalmi viszony köztetek, vagy el akar titkolni valamit. Gyanakodj!

Ismerd meg az online világot, amiben a gyereked az idejének jó részét tölti. Hogyan várhatod el magadtól, hogy megvédd a gyerekedet, ha azt sem tudod mitől vagy hogyan kéne megvédeni? Tanuld meg és használd ugyanazokat az eszközöket, alkalmazásokat és online médiákat amelyeket a gyereked is használ. Csak így fogod tudni és felismerni, ha a gyerekedre bármilyen veszély leselkedik vagy bajban van.

Szülők, tanuljatok és legyetek felkészültek!

Az internet már bárki számára elérhető. Lehet, hogy rémisztgetésnek veszitek amit írok. Lehet, hogy csak legyintetek arra a sok információra amit már korábban is írtam.

Szakemberként ismerem és sajnos látom, hogy milyen és mennyi veszély leselkedik az interneten. A Te gyereked sem kivétel, még akkor sem ha ő maga nincs jelen az interneten. Az áldozatnak nem kell az online jelenlét ahhoz, hogy mások megalázhassák.

Szelfi – sexting

A szelfizés egyre népszerűbb a tinédzserek és gyerekek között, ahogy a felnőttek között is. A közösségi média tele van szelfikkel. A fiatalok által feltöltött képek túlnyomó többsége szelfi magukról vagy a barátaikról.

A Facebook, az Instagram, a Pinterest és nagy általánosságban az internet tele van szelfikkel. Az emberek és a gyerekek életét is megváltoztatta az internet és késztetést érzünk arra, hogy megmutassuk magunkat a világnak. Igen, még akár hiányos öltözetben is. Vagy éppen ruha nélkül. Igen, a fiatalok és gyerekek is! Sokan csak poénból, kivagyiságból vagy azért teszik, hogy elismerést váltsanak ki másokból vagy felkeltsék mások figyelmét. Vagy mert ezt látják a kedvenc „példaképüktől” a médiában és az interneten.

A Sexting fajta zaklatás során a felbújtó személy a gyerek bizalmába férkőzik, majd megpróbálja rávenni, hogy készítsen magáról hiányos öltözetű vagy éppen meztelen képeket. A következő fokozat, amikor igyekszik rávenni az áldozatot, hogy lépjenek videó kapcsolatba és élőben szabaduljon meg a ruháitól.

Az aberrált zaklatók ezután a megszerzett fotókat és/vagy videókat nyilvánosságra hozzák, a dark weben jó pénzért árulják, vagy más bűncselekményeket követnek el.

Ami csak jó poénnak indult, abból könnyen lehet lelki sérülés.

El tudod képzelni, hogy mi történik vagy zajlik le a gyerekedben ezeknek a hatására?

A gyereked nem fogja fel ezeknek a súlyát, pedig minden amit feltölt magáról az internetre az örökre ott is marad és visszakereshető. Lehet, hogy majd éppen az ő gyereke fogja megtalálni.

Források

Ez utóbbiból pár riport kiemelve:

Ez a cikk a GOLNET Informatikai blogon jelent meg először 2019. február 6.-án.

Az itt olvasható tartalmat a szerzői jogok védik. A szöveg és a képek másolása vagy bármilyen módon történő reprodukálása és más weboldalakon vagy médiában való megjelentetése kizárólag a szerző előzetes, írásos engedélyével lehetséges. Részletek az adatvédelmi tájékoztatóban.
© 2016-2023 Oláh Gábor

Ez is érdekelhet…

Mikrotik Wireguard VPN szerver és roadwarrior kliens

Mikrotik Wireguard VPN szerver és roadwarrior kliens

A Mikrotik RouterOS v7-től elérhető a Wireguard VPN technológia. Példánkban az otthon vagy az irodában lévő Mikrotik routert használjuk Wireguard szerverként. Nem indít kifelé kapcsolatot, csak hallgatózik és fogadja a bejövő roadwarrior kapcsolatot. Roadwarrior az a...

Ubuntu 20.04 szerver csatlakoztatása Windows AD domainhez

A feladat, hogy egy vagy több Ubuntu vagy Debian alapú linux szervert kell telepíteni a cégnél és meg kell oldani, hogy ezekre a szerverekre a Windows active directlyban felvett admin fiókokkal lehessen beléni és kezelni. Ehhez első lépésként a linux szerverünket...

Használt telefonszámok problémája

Használt telefonszámok problémája

Neked is van mobilszámod, ugye? Az általad használt telefonszám vajon biztosan a tiéd volt először? Egyáltalán nem biztos. Amikor új mobil előfizetést kötsz és kérsz hozzá egy új telefonszámot, akkor jó esély van arra, hogy egy olyan telefonszámot kapsz, amit korábban...