A legjobb képszerkesztők rendkívül népszerűek, nem csak azért, mert ingyenesek, hanem valóban villámgyorsan képesek a „nem rossz” kategóriájú fotóinkat fantasztikussá varázsolni. Viszont olyan sok program van a piacon, hogy nehéz eligazodni köztük. Vajon melyik lesz az igényeimnek leginkább megfelelő? Nos, a válogatást elvégeztük helyetted és összeállítottunk egy olyan listát, amelynek bármelyik programját is próbálod ki, biztosan nem csalódsz. Ezek valóban a piacon elérhető legjobb képszerkesztők.
Természetes, hogy az ember önkéntelenül is mindegyik szoftvert az iparági sztenderd Photoshophoz hasonlítja annak ellenére, hogy az átlag felhasználónak nincsenek olyan igényei, amelyek a Photoshop képességeit kiaknáznák. Az online képszerkesztőkkel elvégezhető funkciók ugyanakkor szinte teljes mértékben lefedik azokat az igényeket, amelyek jellemzően egy mobillal készült fénykép feljavítást célzottak elvégezni.
Sok ingyenes képszerkesztő csak nagyon korlátozott számú eszközt kínál és előfizetésért cserébe nyújtja a teljes szolgáltatás palettát vagy egy zavaró vízjelet rak a szerkesztett képekre. Az alábbi listába olyan szoftvereket raktunk, amelyek közül egyik sem él ezekkel a rejtett zavaró trükkökkel.
Mit jelent az ingyenesség az alábbi programoknál?
Az ingyeneség sok féle lehet.
- Teljesen ingyenes magán és üzleti felhasználásra.
- Magán célra ingyenes, üzleti célra fizetős.
- Az ingyenes verzió limitációkat tartalmaz.
- Az ingyenes verzió csak korlátozott ideig működik.
Az itt felsorolt programok mindegyike rendelkezik ingyenes verzióval. Némelyikhez további funkciókat vásárolhatunk, de az alapvető funkciókat ingyen kapjuk. Tehát a legtöbb itt felsorolt programból létezik fizetős változat is, ha még többet szeretnénk kihozni belőle.
1. GIMP
Elérhetőség: https://www.gimp.org/
Fejlett funkció választék és profi szerkesztői felület
Előnyei:
- fejlett képszerkesztési lehetőségek
- Photoshop-szerű felhasználói felület
- Nincsenek hirdetések vagy korlátozások
Hátrányai:
- A konkurenseihez képest több tanulást igényel
Ingyenes vagy fizetős?
- Magán és üzleti célra ingyenesen használható.
- Kizárólag ingyenes verziója létezik.
A GIMP véleményünk szerint a legjobb képszerkesztő program. Olyan képjavító, retusáló eszközökkel van ellátva, amelyeket eddig csak felső kategóriás szoftverekben láttunk és eszköztára folyamatosan bővül.
Aki valaha is használta a Photoshop-ot, annak a kezelőfelület ismerős lesz, különösen ha az egyablakos módot választjuk, mert akkor az összes eszköztárat és vásznat Adobe-stílusban lehet elhelyezni.
A GIMP egy nyílt forráskódú, ingyenes fotószerkesztő, amelyekhez a felhasználók rengeteg bővítményt fejlesztettek és amely ahogy írtam, folyamatosan bővíti eszköztárát.
2. Paint.NET
Elérhetőség: https://www.getpaint.net/
A legjobb, ha egy kevésbé erős gépen szeretnél képeket szerkeszteni.
Előnyei:
- Rétegek és szűrők
- Plugin támogatás
Hátrányai:
- Kevésbé hatékony, mint a GIMP
Ingyenes vagy fizetős?
- Magán és üzleti célra ingyenesen használható.
- Ingyenes verziója teljes funkcionalitású, de ha szeretnénk, akkor támogathatjuk a fejlesztést a Windows Store-on vagy PayPal-on keresztül.
- A támogatás nem kötelező és a szoftver támogatás megfizetése nélkül is tökéletesen működik.
- A fizetős változat egyetlen előnye, hogy automatikus a frissítés.
A több nem mindig jelenti azt, hogy jobb is. A Paint.NET egyik fő vonzereje az egyszerű felépítése. Ezáltal gyorsan és könnyen kezelhetővé válik, éppen ezért ideális olyan feladatok elvégzéséhez, amelyek nem feltétlenül indokolják a GIMP teljesítményét.
Ne hagyd, hogy a Paint elnevezés megzavarjon téged, ennek a szoftvernek semmi köze a Microsoft alap rajzolóprogramjához, még ha eredetileg azt is szándékozták vele helyettesíteni.
A Paint.NET kezelőfelülete a Microsoft Paint-re emlékeztet, de az évek során olyan fejlett eszközökkel lett felvértezve, mint a rétegek, a visszavonási előzmények, szűrők és a számtalan egyéb a közösség által létrehozott bővítmény.
Lehet, hogy nincs meg minden olyan funkciója, amelyről álmodtál, de ha géped már nem egy mai darab, akkor javasolt ezt választanod.
3. Photos Pos Pro
Elérhetőség:
https://www.photopos.com/PPP3_BS/Default.aspx
Bevezetés kezdőknek a fejlett online képszerkesztésbe
Előnyei:
- Okos felhasználói felület
- Kezdő és haladó mód
Hátrányai:
- Korlátozott felbontás mentés során
Ingyenes vagy fizetős?
- Az ingyenes verzió alapvető funkcionalitással rendelkezik, de megvásárolható, amivel extra funkciókat kapunk.
A Photos Pos Pro nem annyira ismert, mint a két előző eszköz, de mindenképpen a legjobb képszerkesztők közé sorolnám, mivel rendkívül fejlett képjavító eszközökkel látták el.
Felhasználói felülete ügyesebb és könnyebben kezelhető, mint a GIMP-é, ahol a menük és eszköztárak sokkal kevésbé logikus módon vannak elrendezve.
Ha a haladó felület elsőre ijesztőnek tűnik, akkor ott van a kezdő mód, amely hasonlít a Fotor működésére. Rajtad áll, hogy melyik változattal kezded.
A haladó felület rétegeket és rétegmaszkokat kínál a professzionális szerkesztéshez és eszközöket a kép további tulajdonságainak beállításához. Emellett egy kattintással elérhető szűrőket is találsz a főmenüben, de a fókusz sokkal inkább a finom szerkesztésen van.
A Photos Pos Pro egy klónozó eszközt is tartalmaz, amellyel eltüntetheted a képről a nemkívánatos elemeket és támogatást nyújt a batch szerkesztéshez amely jól jöhet akkor, ha tömegesen szeretnél képeket kezelni.
A Photos Pos Pro ingyenes változatának csak egy hátulütője van: a file-ok maximum 1024 X 1024 pixeles felbontásban menthetők, ami kevés lesz akkor, ha a végeredményt nyomtatni szeretnéd, de lehet, hogy még webre is csak korlátozásokkal elégséges.
4. PhotoScape
Elérhetőség: https://www.photoscape.org/ps/main/index.php
Windows 10 verzió: https://x.photoscape.org/
Új felhasználóknak, akik gyors eredményeket szeretnének.
Előnyei:
- RAW file feldolgozás
- Sokfajta szűrő
Hátrányai:
- Szokatlan felhasználói felület
Ingyenes vagy fizetős?
- Az eredeti verzió teljesen ingyenes.
- A Windows 10 verzióból létezik ingyenes és fizetős változat is.
- A fizetős változatban extra funkciókat kapunk.
A PhotoScape egy egyszerűnek tűnő képszerkesztő, de ha főmenüjét megnyitod, akkor látni fogod, hogy sokfajta funkcióval bír: raw konvertálás, kép darabolás és egyesítés, animált GIF készítés és még egy sor sokszor furcsának tűnő funkció.
A lényeg természetesen itt is a képszerkesztésen van. A PhotoScape felhasználói felülete a legérdekesebb az összes áttekintett szoftver közül és az egyes eszközök csoportosítása eléggé furcsa. Jól láthatóan a fejlesztők nem arra gyúrtak, hogy a Photoshop-ot majmolják. Sikerül is nekik.
Az eszközt elsősorban a kezdőknek ajánlanám, de ez nem azt jelenti, hogy az végeredmény elmaradna az eddig felsorolt szoftverekétől. A PhotoScape szűrői fejlettek, ezért jó választás lehet, ha alap élesítésre, szűrésekre van szükséged.
5. Canva
Elérhetőség: https://www.canva.com/
A legjobb képeslapok, poszterek és meghívók készítéséhez.
Előnyei:
- Sokfajta sablon
- Ingyenes felhő alapú tárhelyet is adnak hozzá
Hátrányai:
- Nincs finom kézi szerkesztő eszköz
Ingyenes vagy fizetős?
- Az ingyenes verziója tökéletes kiindulási pont ha alap funkciókra van szükség. Én az ingyenes verzióját használom a honlapon lévő bevezető képek készítésére.
- A fizetős verzióval hozzáférhetünk több ezer fizetős képhez, felirathoz és grafikához, valamint újabb funkciókat kapsz.
A Canva is egy ingyenes böngészőből futtatható online képszerkesztő program, amely ideális képeslapok, plakátok, meghívók és közösségi média állományok szerkesztéséhez. Ha sok online anyagot készítesz, akkor ez az eszköz neked való!
A Canva-nak két változata van, egy ingyenes és egy fizetős. Az ingyenes tökéletes otthoni felhasználásra. Csak egy e-mail címmel kell regisztrálni és 1 Gbyte-os ingyenes tárhelyet kapsz és 8000 különféle sablont a munkádhoz.
A Canva-ban nem találsz klónozó és intelligens kijelölő eszközt, de van benne egy sor praktikus csúszka, amelyekkel különféle hatásokat, pl. élesítést, világosságot, szaturációt, kontrasztot és sok más dolgot állíthatsz. A szöveg szerkesztő része intuitív és sokfajta háttérképet és egyéb grafikát tartalmaz amit felhasználhatsz a munkád során.
6. Fotor
Elérhetőség: https://www.fotor.com/windows/index.html?sscid=21k3_ktuf3
A legjobb az egy kattintásos szűrőkhöz és javító eszközökhöz
Előnyei:
- Profi szűrők
- Tömeges képfeldolgozás
- Online elérhető, nincs szükség telepítésre
Hátrányai:
- Nincs plugin támogatás
Ingyenes vagy fizetős?
- Létezik ingyenes és fizetős változata.
- A fizetős változattal extra funkciókat kapunk, hasonlóan a Canva-hoz.
A Fotor sokkal inkább egy képjavító szoftver, semmint egy képszerkesztő eszköz. Ha valami speciális klónozásra van javítási eszközre van szükséged, akkor rossz hírem van, ez a szoftver nem fogja tudni. De ha valami nagyon profi, egyszerűen kezelhető szűrőt keresel, akkor arra ez lesz a legalkalmasabb.
Érdemes átnézni a kipróbálni a Fotor menüiben rejlő szűrőket, mert egészen elképesztő választékot nyújt a többi szoftverhez képest.
Tömeges képfeldolgozásra használatos eszköze szintén nem sok online képszerkesztőnek van. Csak bökj rá arra a mappára amiben lévő képeket egyszerre szerkeszteni szeretnéd és válaszd ki azt a szűrőt, amit le szeretnél futtatni rajtuk és kész. A többit csak bízd a Fotorra.
További eszközök, amelyeket érdemes megnézned
- Pixlr Editor – https://pixlr.com/editor/
- Pixlr X – https://pixlr.com/x/
- Adobe Photoshop Express Editor – https://www.photoshop.com/tools
- Pizap – https://www.pizap.com/pizap
Összefoglalás
Ahogy a bevezetőben is említettem, hatalmas a választék az online képszerkesztők piacán, bizonyos szoftverek a maximális funkcionalitásra törekednek, míg mások csak bizonyos részekben próbálnak meg a legjobbnak lenni. Felhasználó válogatja, hogy kinek melyik eszköz fog bejönni, melyik az a felhasználói felület vagy funkció választék, amelynek a kezelését leginkább könnyűnek és intuitívnak érezzük. És persze azt sem szabad elfelejteni, hogy valójában mire szeretnénk használni a szoftvert. Ez is döntő lehet abban, hogy melyikre esik a választásunk. Én azt javaslom, hogy pont ezen okok miatt célszerű többet kipróbálni, majd pedig azt elmenteni, amelyikkel a későbbiekben is szívesen dolgoznánk.
Ez a cikk a GOLNET Informatikai blogon jelent meg először 2019. február 25.-én.