A programozás egyre népszerűbb szakma. Sokan belevágnak, ami nagyszerű, hiszen szükség van a jó programozókra. Kezdő programozóktól kaptam olyan kérdést, hogy melyik operációs rendszert ajánlom erre a feladatra. Sokat gondolkodtam azon, hogy melyik operációs rendszer is a legmegfelelőbb választás ha valaki programozni szeretne. Sajnos nem tudok általános választ adni erre a kérdésre.
Mitől függ, hogy melyik oprendszert használjam ha programozni szeretnék?
Különböző szempontokat vehetsz figyelembe amikor kiválasztod a neked szimpatikus operációs rendszert. Nézzük meg a lehetőségeket.
1. Melyiket használod/ismered jelenleg?
Ez az információ már a legelején sok mindent eldönt. Ugyanis sokan nem akarnak időt/energiát/pénzt beleölni egy új rendszer megtanulásába. Helyette inkább a programozási nyelvek tanulására szánják az időt.
Ha nyitott vagy új rendszerek megismerésére, akkor bátran vágj bele valamilyen más operációs rendszer használatába.
2. Milyen platformra fogsz fejleszteni?
Milyenekre lehet? Nagyon sokra. Windows, Linux, Android, iOS, .NET, Java, stb. Ott vannak még a webes alkalmazások, ami egy eléggé szerteágazó kategória. Erről még lesz szó később.
Alapvető szabály, hogy a választott platformot muszáj megtanulnod használni, hiszen valahogy tudnod kell tesztelni a megírt programot.
Webre szeretnék programozni! Mit használjak?
Ha webes alkalmazásokat vagy weboldalakat szeretnél készíteni, akkor is több út áll előtted. Ha a „klasszikus” weboldalak érdekelnek, akkor az alábbi nyelveket és környezeteket mindenképpen meg kell tanulnod.
- HTML
- CSS
- valamelyik SQL
- PHP
- JavaScript
Tovább bonyolítva a helyzetet, használhatsz olyan könyvtárakat amikkel felgyorsíthatod a munkádat. Ezek mind a fenti nyelveken alapulnak. Néhány példa ezekre a könyvtárakra.
- Bootstrap
- jQuery
- JSON
- AJAX
- AngularJS
- Node.JS
A fenti nyelveket milyen operációs rendszeren tudom használni?
A jó hír az, hogy a fenti említett nyelvek operációs rendszertől függetlenül tudnak működni. Igazából a webszerver és az alája telepített kiegészítések számítanak. Ha megszoktad a Windows-t, vagy a Linux-ot, akkor nem kell feltétlenül váltanod.
Mit használjak Windows alatt?
Windows alatt a legegyszerűbb ha telepíted az alábbiak valamelyikét:
Ezek egy minden egyben csomagok, tehát tartalmazzák az Apache, PHP, MySQL vagy MariaDB és phpMyAdmin szoftvereket. Ezek azok amikre szükséged lesz ahhoz, hogy elkezdj weboldalakat készíteni.
Mit használjak Linux alatt?
Ha nincs Linux adminisztrációs tapasztalatod és nem ismered az Apache, PHP, stb. beállításainak rejtelmeit, akkor Linux alatt is használd a XAMPP vagy a WAMP csomagokat. Letölthető a fenti linkekről.
Én Linux esetében jobban szeretem kézzel, egyenként feltelepíteni a szükséges csomagokat. Ez sokkal macerásabb és igényel némi Linux adminisztrációs tapasztalatot, viszont maximálisan egyénre szabható.
Összegzés
Mint láthatod nincs kőbe vésve, hogy milyen operációs rendszert használj ha webes alkalmazásokat vagy weboldalakat szeretnél készíteni. Gyakorlatilag bármilyen operációs rendszeren elindulhatsz. Ha Windowst használsz, de Linux-ot is szeretnéd megismerni, akkor használj Virtualbox-ot. Ugyanez igaz fordítva is.
Személy szerint én a Linux pártján állok. Web programozás oldalról tudni kell, hogy a webszerverek szinte kizárólag valamilyen Linux alapú rendszerek. Tehát ha bérelsz egy szuper gyors tárhelyet valamelyik szolgáltatónál, mondjuk nálam, akkor az is valamelyik Linux verzió lesz.
Hajrá fiúk és lányok! A programozás jó dolog.
Ez a cikk a GOLNET Informatikai blogon jelent meg először 2019. január 15-én.