Windows 10 gyorsítás tippek

Szerző: | Tippek és trükkök, Blog, Informatika közérthetően

1. Töröld az automatikusan induló programokat

Az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy felgyorsítsd a Windows 10-et az ha nem engeded elindulni a szükségtelen programokat a Windows betöltésekor. Egy csomó program mint a Skype, Chrome, játék kliens azonnal elindulnak amikor belépsz a rendszerbe. Ha ezeket nem használod rögtön az indulás után, akkor teljesen feleslegesen indulnak el. Legyen ez az első a Windows 10 gyorsítás listádon.

Ahhoz, hogy megnézd milyen programok indulnak el a Windows 10 betöltésekor nyisd meg a Feladatkezelőt (Task Manager). Ezt a legegyszerűbben a CTRL+SHIFT+ESC billentyűk lenyomásával tudod megtenni. A megjelenő ablakban az Indítás fülön találhatóak az automatikusan induló programok. A listában a jobb oldali oszlopban tájékoztatást kapsz arról, hogy az adott program milyen hatással van a Windows 10 indulására.

Feladatkezelő

Menj végig a listán és ha valamelyik programra nincs szükséged, akkor kattints a nevén jobb egérgombbal, majd válaszd ki a Letiltás opciót. Lehetőleg ne tilts le olyan fontos programokat, mint a vírusirtó.

2. Tiltsd le a Windows 10 vizuális effektjeit

A Windows rengeteg látványos vizuális effektet tartalmaz amitől szebbnek tűnik. Ezek a különböző animációk amikor egy ablakot nagyítasz, vagy átlátszóvá válik valami a képernyőn. Ezeket letiltva egy kis plusz erőforráshoz jutsz.

Nyisd meg a Start menüt és kezd el begépelni a teljesítmény (performance) szót. 

Teljesítmény 1 Teljesítmény 2

A Vizuális hatások fülön sok-sok beállítást találsz ami mind-mind arra hivatott, hogy csilli-villi szemkáprázattal kábítson minket. Ha kikapcsolod ezeket, akkor talán jó párról észre sem fogod venni, hogy eltűnt, viszont kapsz egy kis plusz teljesítményt. Windows 10 gyorsítás és szemkáprázat elmúlás. :-)

3. Ellenőrizd mennyi energiát használsz

A Windows számos energiasémát tartalmaz. Ezek határozzák meg, hogy mikor mennyi energiát használjon a gép. Egy laptop esetében amikor szeretnénk, hogy a Balaton közepén ringatózva jó sokáig tudjunk akksiról működni, akkor az energiatakarékos mód nagy segítség lehet. De egy asztali számítógép esetében viszont elég nagy hülyeség egy rossz energiahasználati beállítással lekorlátozni a teljesítményt.

Az aktuális beállítások ellenőrzéséhez nyisd meg az Energiagazdálkodási lehetőségek ablakot. Vezérlőpultból is történhet, de gyorsabb ha Start menüt nyitsz majd elkezded gépelni, hogy energia.

Energiaséma

A Windows felajánlja az Energiatakarékos és a Teljesítmény centrikus  beállítást is, de a Kiegyensúlyozott mód a legtöbb embernek megfelelő lehet, mivel ez automatikusan szabályozza az energiafelhasználást. Ha szükség van rá, akkor pörög a gép mint a búgócsiga, de ha nem kell, akkor nyugszik mint a kutya.

Kattints a Séma beállításainak módosítása szövegre ha szeretnéd még tovább finomítani az energiát. De figyelj rá, mert az erő sokszor összezavarodik.

4. Töröld le a felesleges programokat és a Windows beépített vackait

A programok törlése nem feltétlenül fogja felgyorsítani a gépedet. Viszont ha egy olyan programot sikerül törölnöd ami a háttérben futott, akkor máris közvetlen hatást érsz el. Ez elsősorban a Windows 10-el kapott, hogy szépen fejezzem ki magam sz*rokra (Bloatware) kifejezetten igaz. Ezek azok a programok amiket csak azért kaptál meg a Windows-al együtt, hogy rávegyenek arra, hogy megvásárold.

Ahhoz, hogy letörölj egy programot nyisd meg a Start menüt, majd a Gépházban keress rá az Alkalmazásokra. Pörgesd végig a listát és törölj mindent amire nincs szükséged. Persze lesz olyan is amit a Windows nem enged törölni.

5. Tisztítsd meg a merevlemezt / SSD-t

Bár a felesleges programok törlése nem ad közvetlen gyorsaságot, de ha kipucolod a merevlemezen vagy SSD-n található tonnányi felesleges fájl, az már érezhető lesz. Ezek azok a fájlok amelyeket ideiglenesen hoztak létre a programok csak aztán elfelejtették letörölni, vagy például amikor letörölsz egy programot, akkor az otthagyja a szemetét, mint a beállítások.

Ahhoz, hogy kitakarítsd ezeket a felesleges fájlokat semmilyen plusz programot nem kell telepítened. Nyisd meg a Start menüt és kezd el beírni, hogy Lemezkarbantartó.

Lemezkarbantartó

Alapból csak pár 10 vagy 100 megabájtot tudsz felszabadítani, de kattints a Rendszerfájlok törlése gombra. Ezzel már akár több gigabájt adattól tudod megtisztítani a gépedet. Ezek például a Windows frissítése után visszamaradt telepítőfájlok.

Ha esetleg frissítettél Windows 7-ről Windows 10-re, akkor biztos, hogy a Windows 7 még mindig ott van a lemezen egy Windows.old mappában. Ha úgy döntesz, hogy soha nem akarod viszont látni a Windows 7-et, akkor ezt is törölheted a fenti gombra kattintva.

Az itt olvasható tartalmat a szerzői jogok védik. A szöveg és a képek másolása vagy bármilyen módon történő reprodukálása és más weboldalakon vagy médiában való megjelentetése kizárólag a szerző előzetes, írásos engedélyével lehetséges. Részletek az adatvédelmi tájékoztatóban.
© 2016-2023 Oláh Gábor

Ez is érdekelhet…

Intel CPU generáció idővonal

Intel CPU generáció idővonal

Intel CPU (processzorok) idővonala bemutatja, hogy az egyes generációkat melyik évben dobták piacra. Megjelenés éveGenerációBővebb információ20081.Nehalem microarchitecture (1st generation) 20101.Westmere microarchitecture (1st generation) 20112.Sandy Bridge...

Mikrotik Wireguard VPN szerver és roadwarrior kliens

Mikrotik Wireguard VPN szerver és roadwarrior kliens

A Mikrotik RouterOS v7-től elérhető a Wireguard VPN technológia. Példánkban az otthon vagy az irodában lévő Mikrotik routert használjuk Wireguard szerverként. Nem indít kifelé kapcsolatot, csak hallgatózik és fogadja a bejövő roadwarrior kapcsolatot. Roadwarrior az a...

Ubuntu 20.04 szerver csatlakoztatása Windows AD domainhez

A feladat, hogy egy vagy több Ubuntu vagy Debian alapú linux szervert kell telepíteni a cégnél és meg kell oldani, hogy ezekre a szerverekre a Windows active directlyban felvett admin fiókokkal lehessen beléni és kezelni. Ehhez első lépésként a linux szerverünket...

Használt telefonszámok problémája

Használt telefonszámok problémája

Neked is van mobilszámod, ugye? Az általad használt telefonszám vajon biztosan a tiéd volt először? Egyáltalán nem biztos. Amikor új mobil előfizetést kötsz és kérsz hozzá egy új telefonszámot, akkor jó esély van arra, hogy egy olyan telefonszámot kapsz, amit korábban...