A kutatók úgy hiszik, hogy a gyerekkori elhízás mögött a túlzott videojátékozás is állhat. Ahogy a felnőtteknél, úgy a gyerekeknél is kialakulhat izom és ízületi fájdalom és gyulladás. Mivel a gyerekek csontozata és izomzata folyamatosan nő és fejlődik, ezért ha állandóan a számítógép vagy az mobiltelefon előtt ül, akkor az rossz irányba terelheti a csontozat növekedését.
A kutatók megfigyelték, hogy az erőszakos játékok és a túl sok számítógép előtt töltött idő, egyes gyerekeknél nagyfokú agresszivitást válthat ki és negatív hatással lehet az iskolai teljesítményre. Habár a számítógépes játékok szórakoztatóak és bizonyos képességeket fejleszthetnek, mint a térérzékelés, a szülőknek beszélniük kell a gyerekkel a videojátékokról, figyelemmel kell kísérniük és szükség esetén korlátozniuk kell, hogy mivel játszik a gyerek.
Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) legújabb kutatása szerint azoknál a 9-10 éves gyerekeknél akik napi 7-8 órát töltenek a képernyő előtt az agyuk külső rétegén korai elvékonyodás jelei láthatóak. Ez az agyterület felelős az érzékszervi információk feldolgozásáért.
A felmérés szerint a napi több mint 2 órát a kijelzők előtt töltő gyerekek nyelvi és gondolkodási felmérői rosszabbak lettek, mint azoké a gyerekeké akik nem használnak digitális eszközöket.
A fenti eredmények hosszú távú hatásai egyelőre nem ismertek, de az Amerikai Gyermekorvosi Akadémia (American Academy of Pediatrics) azt javasolja, hogy a 2 évesnél fiatalabb gyerekeknek ne engedjük meg a digitális eszközök használatát.
Saját tapasztalatok és megoldások
Közvetlen gyerekkori tapasztalatom nincs. Az összes egészségügyi problémám a korai felnőtt éveimben jelentkeztek, de mindegyik a gyerekkoromba vezethető vissza. A számítógépekhez köthető egészségügyi problémáimról a sorozat többi cikkében írtam.
Hogyan előzzük meg a laptop okozta problémákat
- Először beszéljétek meg, hogy tényleg kell-e számítógép a gyereknek.
- A gyerek legalább 1 méterre üljön a monitortól.
- Legalább 30-40 percenként tartson szünetet, 10-15 percre.
- Biztassuk a gyereket, hogy találjon magának más elfoglaltságot vagy hobbit is.
- Állítsunk be elfogadható idő intervallumot amikor a gyerek leülhet a számítógép elé.
- Beszélgessünk a gyerekkel a videojátékokról és az internet veszélyeiről.
- Mutass példát.
- Te legyél az első aki leteszi a mobiltelefont és lekapcsolja a számítógépet.
- Utána együtt menjetek ki a szabadba és mesélj neki a való világról.
Javasolt informatikai eszközök
- Az asztal, szék és minden más bútor a gyerek méretihez legyen igazítva.
- Vegyél ergonomikus széket a gyereknek.
- Az egér mérete legyen kisebb, ami jól beleillik a gyerek kezébe.
- Tanítsd meg a gyereknek, hogy a billentyűket finoman kell lenyomni. A túlzott erőkifejtés korai izom és ízületi sérüléshez vezethet.