Eljutottunk arra szintre, hogy az életünk egy jelentős részét a digitális világban éljük. Nagyon sok mindent már szinte csak ott intézünk. Ott bankolunk, ott beszélgetünk, ott tervezzük és osztjuk meg a nyaralást. Mindezekhez egy olyan dolgot használunk amit sokan meg sem jegyeznek, mert a böngésző program elmenti. Ez pedig a jelszó.
Mihez is kell jelszó?
Ha végig gondolod, akkor rájössz, hogy bármit szeretnél rendelni, bárhova szeretnél regisztrálni, akkor szükséged van egy jelszóra.
- közösségi média, mint Facebook, Instagram
- emailezés
- online vásárlás
- e-bank használata
- ház riasztója
- a bankkártyánk és telefonunk PIN kódja
Röviden mindenhez szükségünk van egy jelszóra.
Te milyen jelszót használsz?
Az interneten hatalmas adatbázisok vannak ellopott jelszavakkal. Ezekből statisztikát készítettek és a leggyakrabban használt 25 jelszó elég meglepő. Íme az első 5.
- 123456
- password
- 12345678
- qwerty
- 12345
A Te jelszavad benne van a top 25-ben? Ezek azok a jelszavak amelyeket a rossz emberek először kipróbálnak. És igen, sikerrel, mivel használjuk ezeket.
Te hány jelszót használsz?
Ez a következő fontos kérdés. Miért is? Ha több online szolgáltatást is használsz amikhez ugyanazt a jelszót írod be, akkor ha csak az egyiket feltörik, akkor az összes többit is feltörték. Sajnos a weboldalak nagy része még mindig elavult vagy gyenge védelmet használ arra, hogy megvédje az adataidat. Nem véletlen, hogy még bankokat is feltörik a hackerek. Egy jelszó nem jelszó. Sőt 10 jelszó sem jelszó.
Akkor most még egyszer. Őszintén valld be magadnak, hogy Te hány különböző jelszót használsz? Ugyanazt a jelszót használod mondjuk a facebookhoz és az e-bank fiókodhoz? Biztos?!
Itt leellenőrizheted, hogy amit használsz jelszót az szerepel-e valamilyen adatbázisban. Ha piros, akkor nem vagy biztonságban és várhatod a pokol angyalait. Ha zöld, akkor szuper zöld, de ne dőlj hátra.
Kezdek félni. Milyen egy jó jelszó?
Nem kell félni. Egy jó jelszó nem bonyolult, sőt elég könnyen megjegyezhető. Viszont ha sok jelszóra van szükséged, akkor mindenképpen szerezz be egy jelszókezelő alkalmazást. Én jelenleg nagyjából 450 különböző helyre használok valamilyen jelszót és ez növekszik. És igen, ezek között akad olyan is ahova ugyanazt. Miért állítok fel szabályokat ha meg sem szeghetem? :-)
Mire figyelj ha jelszót használsz?
- Minden weboldalon más-más jelszavad legyen.
- A jelszó tartalmazzon kisbetűt, nagybetűt, számot és valamilyen írásjelet.
- A hossza legalább 10 karakter legyen.
- A jelszó ne utaljon rád vagy bármire amivel összefüggésbe hozhatnak. Pl kutyád neve, amit aztán kiraksz a facebook-ra.
- Ha megváltoztatod a jelszavad, akkor az új ne legyen olyan amit már korábban használtál.
Hogy a f***be lehet ilyen jelszót kitalálni és megjegyezni?
Mutatok egy trükköt ami nekem bevált. Használj értelmes magyar szavakat. Használd ki, hogy a magyar nyelv nem éppen elterjedt, így kicsi az esélye, hogy egy hackernek van magyar szótára. :-)
Mire gondolok? Íme néhány példa:
- Bolond2-Gomba8
- Mozi?Este-8kor?
- Hulye!Vagyok8e?
- Ne!Mar8megint?
- Ez8az8utolso!!
Ugye, hogy nem is olyan nehéz? Persze ha több tucat, vagy az én esetemben több száz jelszót kell megjegyezni, akkor már nehéz. Amelyiket sokat használod, azt megjegyzed. Nekem nagyjából 4-5 jelszó tárolódik az agyamban. Ezeket használom rendszeresen. A többihez egy jelszókezelő programot használok a sokból.
Mikor nem különbözik az egyik jelszó a másiktól?
Az alábbi jelszavakat egyformának lehet tekinteni.
- nagyontitkos
- NagyonTitkos
- N4gy0nT1tk0s
- nagy0ntitk0s
- nagyon_titkos
- Nagyon_Titkos!
- nagyon!titkos
- és az összes kitalálható variációja
Apropó! Ne bízz a böngésző programban és ne engedd, hogy elmentse a jelszavaidat. Annál csak egy rosszabb hely van ahol a jelszavadat tárolhatod, ami egy Word vagy TXT fájl. Esetleg egy papírcetli a monitorodra ragasztva.
Ez a cikk a GOLNET Informatikai blogon jelent meg először 2018. július 25.-én.