Számítógép használat veszélyei – szűrővizsgálatok irodában dolgozóknak

Szerző: | Egészséges informatika

Manapság alig találni olyan munkahelyet, mely nem követeli meg a számítógép használatot, hacsak pár órára is naponta. Nagyon sokan töltünk órákat a mobiltelefon és a számítógép előtt görnyedve, monitort bámulva, végezve a mindennapi teendőinket. Nem feltétlen csak a mobiltelefon és a számítógép használat veszélyeire , hanem ezek megelőzésére szeretném inkább felhívni a figyelmet, hiszen ez az, amit sajnos még mindig nem veszünk elég komolyan.

A cikk szerzője
Dr. Oláh Marietta Dóra, belgyógyász szakorvos

foglalj nála időpontot a nevére kattintva

Mivel ez a munka típus legfeljebb 30 évre vezethető vissza, napjainkban sok hosszú távú hatásra derül fény, melyek nemcsak az orvostudományban újdonságok, hanem a mindennapi emberek tudatába sem ivódott bele kellőképpen. Emiatt nagyon fontos erről beszélni, hiszen kis odafigyeléssel, pár trükkel, kiegészítővel sokat tudnánk tenni egészségünk megőrzése érdekében.

A számítógépet használók mellett bárki veszélyeztetve van, aki ülőmunkát végez!

A számítógép használat veszélyei

Az ergonómia

A legáltalánosabb, kézzel fogható probléma az izom-vázrendszer problémái. Sajnos az ergonómikus kialakítású asztalok (például állítható magasságú asztalok), székek, ergonomiku egér és billentyűzetek a legtöbb munkahelyen a nem fontos pluszkiadás kategóriába esnek.

Mit jelent az ergonómia?

A tervezésben a test és a lélek sajátosságait tudatosan figyelembe vevő, a kivitelezésben pedig a használó testét és lelkét nem károsító eszközök létrehozását és használatát.

A számítógép használat veszélyei a testünkre

A mobiltelefon és a számítógép használat veszélyei közül elsőként a közvetlenül érzékelhető, fájdalmat okozó problémákról kell szót ejteni. Ezek az első tünetek, amelyeket vészcsengőként is értelmezhetünk.

Gerinc és izom

Az ergonomikus eszközök hiánya miatt rossz testhelyzetben töltünk el nagyon sok időt, mely (igen leegyszerűsítve) a gerinc természetes görbületeit átrendezi. Ennek eredménye hosszú távon gerincsérv, hát-, nyakfájdalom.  Emellett a rossz pózban történő ülés nagy terhelést ró olyan izomcsoportokra, melyek nem arra az igénybevételre lettek kitalálva. Ennek tipikus példája a csuklyás izom feszülése, görcse, melyet bizonyosan mindenki tapasztalt már a vállak-lapockák környékén. Ezek a problémák rövid távon fejfájáshoz, izom- és ízületi merevséghez, hosszabb távon szédüléshez, ízületi és izommeszesedéshez, krónikus fájdalom szindrómákhoz és beszűkült ízületi mozgástartományhoz (fájdalmas mozgás) vezetnek.

Csukló és kéz

A csukló ízület is a számára nem megfelelő ízületi állásba van kényszerítve, melynek eredményei lehetnek a carpalis alagút szindróma (csukló kötőszövetének elmeszesedése. Emiatt nyomás alá kerülnek a kézre futó idegek és inak, ami kézzsibbadást, az ujjak elfehéredését eredményezi.

Telefonnyak

Egy új betegség megjelenése jó példa arra, hogyan befolyásolja szervezetünket egy olyan életmód, amihez nem vagyunk hozzá adaptálva. Pár évvel ezelőtt került leírásra a reumatológiában a telefonnyak. A betegség lényege, hogy a folyamatos rossz fejtartás – okostelefonunkra meredés – ízületi, porckorong és izomkárosodásokat okoz a nyakban.

A Magyar orvosi Kamara ide vonatkozó cikke alapján, az állandó mobiltelefon használat következtében a fej nagyjából 45-60 fokos szögben előre dől, ami olyan mértékű terhelést okoz a nyaki csigolyáknak, mintha egy 25 kg-os cementes zsákot cipelnénk a nykunkban.

mobiltelefon és számítógép használat veszélyei - 25 kg-os cementes zsákot cipelünk a nyakunkban
25 kg-os cementes zsákot cipelünk a nyakunkban – Kenneth Hansraj [CC BY-SA]

Belső egészségügyi problémák

A számítógép használat veszélyeinek hosszú távú következményei, olyan betegségek, amelyek fokozatosan, évek alatt alakulnak ki. Ezek diagnosztizálása és kezelése mindenképpen a szakorvos feladata. Az első jelek felbukkanásakor forduljunk szakorvoshoz.

Bél gondok

Megemlítem a másik fontos tényezőt, melyre nem biztos, hogy mindenki egyből gondol, a bélrendszerünket. Nagyon sok károsító hatás éri a bélrendszerünket, ami elsősorban a helytelen táplálkozásunkból ered, de kevesen gondolnak rá, hogy a bélmozgások is lelassulnak az ülőmunka során.

Ennek eredménye szerteágazó lehet, leggyakoribb a székrekedés, de akár a nap bizonyos szakában jelentkező hasmenéses epizódok is figyelmeztetnek arra, hogy az emésztésünknek nem kedvező életmódot folytatunk.

A sok ülés (pláne a székrekedés) aranyerek képződéséhez, illetve rostszegény táplálkozásunknak hála vastagbél diverticulosishoz vezetnek. A diverticulosis a vastagbél falának tasakszerű kitüremkedése, melyben általában bent reked és pang a széklet, ami aztán begyulladhat. Ezek a problémák sajnos egyre szélesebb körben válnak ismertté társadalmunkban.

Mindezek együtt nagyban növelik a vastag- és végbél rák kockázatát is.

A rák, ami nem finom

A daganatos megbetegedések a modern világ pestise. Míg régen fertőző betegségekben hunytak el százezrek, addig napjaink nyugati, „fejlett” világában a daganatos megbetegedések felelősek rengeteg honfitársunk haláláért, melyek egyrésze bizonyítottan életmódunk eredménye.

A cirkadián ritmus, azaz a biológia óránk megerőszakolása

A fent említett tényezőkön kívül a cirkádián ritmusunk felborulása (24 órás belső ritmus) is hozzájárul rák kockázathoz illetve számos hormon problémához.

A cirkádián ritmus a szervezet belső órája, melyet az agyalapi mirigy vezényel, mint egy jó karmester, a napszakokhoz igazítva.

Ez határozza meg, hogy mikor, milyen és mennyi hormon termelődik a szervezetben, mely hat az éberségünkre, emésztésünkre, cukorháztartásunkra, reprodukciós működésünkre, pajzsmirigyünkre, vesénkre, stb. Egyszóval összehangoltan az egész szervezetünket egy jól bevált ritmus szerint működteti.

Ebbe az olajozottan működő gépezetbe minden alkalommal kis porszemeket szórunk, amikor este is a monitor előtt ülünk. A monitorok kék fénye illetve a LED-lámpák hideg fénye felborítja belső ritmusunkat, melynek egyik legenyhébb megjelenési formája az állandó fáradtság érzet, álmosság, lomhaság érzés.

A cirkadián ritmus felborítása miatt vagy fáradt

Ha tartósan felülírjuk szervezetünk igényeit az bizonyítottan növeli a hangulati zavarok, alvászavarok és a daganatos megbetegedések kockázatát. A monitorok kék fénye emellett szemszárazságot, szemfáradtságot, irritációt is okozhat, nem megfelelő felbontású és nem jó pozícióban elhelyezett képernyő pedig a látásélességet is rontja.

Ezek ellen is nagyszerű megoldás a lentebb részletezett rendszeres szünet sétával, mozgással, ilyenkor lehetőleg ne a telefon képernyőjére váltsunk! : ) A szemtorna szintén napközben bármikor elvégezhető kis energia befektetéssel járó tevékenység, mely sokat tud javítani látásunkon.

Mit tehetsz, hogy megőrizd az egészséged?

A számítógép használat veszélyeit nagy mértékben csökkenthetjük néhány alapvető szabály betartásával.

Ad-hoc testmozgás

A testünk nem arra lett kifejlesztve, tökéletesítve az évezredek alatt, hogy folyamatosan üljön. Emiatt ennek a megoldása is egyszerű. Mozogj! Mindennap óránként, ha teheted, de minimum kétóránként állj fel, sétálj kicsit, mozgasd át a tétlenségre kényszerített ízületeidet. Pár fejfordítás, karkörzés, törzsfordítás, karnyújtás, csukló körzés nem kerül sok időbe, a tested viszont nagyon hálás lesz érte.

Rendszeres testmozgás

Emellett fontos a rendszeres, heti háromszori legalább másfél órás testmozgás is. A gerinc szempontjából a jóga elsőrangú választás lehet. A rendszeres testmozgással nagyon sokféle életmódhoz kapcsolt betegség, például cukorbetegség, magas vérnyomás, bélproblémák megelőzhetőek vagy akár kezelhetőek is.

Magyarországon a legtöbb halált okozó szív-, érrendszeri megbetegedések száma is jelentősen csökkenne a helyes életvitellel és megfelelő szűrő vizsgálatokkal.

Jó példa egy szomszédos országunk Szlovénia, ahol egy komplex stratégiának hála a szív és érrendszeri megbetegedések és halálozások számát körülbelül 5 év alatt a felére csökkentették. De ehhez a társadalom együttműködése is kellett, hiszen nem gyógyszereket kaptak, hanem maga az életmódváltás volt a terápia.

Szűrővizsgálatok irodában dolgozóknak – orvosi szemmel

 A tapasztalat sajnos az, hogy a háziorvosoknak nincs elég kapacitásuk, idejük erről felvilágosítást nyújtani. Ezért az emberek úgy általában nincsenek is tisztában azzal, milyen rendszeres egészségügyi szűrővizsgálatokat érdemes és kellene elvégezni, főleg azoknak, akik ülő munkát végeznek.

Ebben az útvesztőben szeretnék egy kis útmutatást nyújtani ezzel az összeállítással.

Felhívom a figyelmet, hogy az itt leírtak nem helyettesítik a kezelő vagy szakorvossal történő konzultációt! Minden felmerülő problémát, kérdést egyeztessenek a kezelőorvosukkal, aki személyre szabott tanácsot tud nyújtani.

Menedzser-szűrés

Az ülőmunkát végző emberek szűrővizsgálatára lett kitalálva alapvetően a menedzser-szűrés, melyet a nagyobb vállalatok évente biztosítanak munkaalkalmassági vizsgálat keretén belül. Az, hogy ennek mekkora haszna van, jelzi az, hogy sok beteg fordul hozzám ezen vizsgálatok során felfedezett magasvérnyomás vagy cukorbetegség miatti gondozás céljából. Ennél a két betegségcsoportnál is, mint minden más esetben is, igen fontos a korai kezelés, hiszen sokféle nem kívánatos szövődménytől tudjuk megmenteni a pacienseinket ily módon.

Akinek nem automatikusan jár, az se csüggedjen, hiszen minden eleme megoldható a háziorvos által is, TB támogatott formában.

Ajánlott alapvizsgálatok minden irodistának

Minden orvosi vizsgálat betegvizsgálattal kezdődik, ez általában belgyógyászati status felmérést (vizsgálatot) jelent. Ennek a jelentősége a modern képalkotók mellett egyre csökken, de még mindig nem elhagyható. Sok mindenre felhívhatja a figyelmet, amelyet aztán tovább lehet vizsgálni, ha szükséges.

A status felmérés mellett fontos eleme a vérnyomás és vércukor mérés is. A helyes vérnyomás mérés legalább 10 percig tartó ülést követően történik. Először mindkét karon mérve, majd 2-3 perc után ismételve a magasabb értéket jelző karon.

Amennyiben étkezés után történik a vércukor vizsgálat, úgy érdemesebb inkább a következő vizsgálattal, a laboratóriumi vizsgálattal ellenőrizni az éhgyomri vércukor értéket.

Így eljutottunk a következő ponthoz, a laboratóriumi vizsgálathoz. Ezt az egyén életkora, társbetegségei, előzményei alapján érdemes összeállítani, de vannak általános elemei, mely mindenkinél megegyezik. Ezek a májfunkció, vesefunkció, vérzsírok ellenőrzése, alap ionszintek ellenőrzése, és vérkép-, vizeletvizsgálat. Ezt lehet kiegészíteni 50 év feletti férfiak esetében például prostata vizsgálattal, fertilis korú (menstruáló) nőknél a vasháztartás vizsgálatával, de emellett számos más vizsgálatra is lehetőség van, amennyiben indokolt.

Ezt követheti egy EKG vizsgálat, mely a szív elektromos működését vizsgálja, mely hasznos lehet idősebb életkorban többek között szívritmuszavarok, ischaemiás (oxigénhiányos) szívbetegség szűrésére.

Vannak speciális munkakörök, mely emellett évente mellkas röntgen vizsgálatot is követelnek, de tüdőszűrésre évente egyszer minden lakosnak lehetősége van a lakóhelyén. Amennyiben nem veszélyeztetett vagy időskorú, úgy egy minimális térítési díj fejében.

Ez az alapcsomag persze igény, alapbetegség szerint még további vizsgálatokkal egészíthető ki, melyekről minden magánegészségügyi cég (akikkel szerződése van a munkahelynek) részletes tájékoztatást tud adni.

Vastagbélrák szűrés

Nem is gondolnánk, hogy az ülőmunka következtében nemtől és kortól függetlenül jelentkezhetnek a vastagbélrák, aranyér vagy vastagbél gyulladás.

Az ülőmunka miatt különösen fontos információ, hogy elméletben elindult a vastagbélrák szűrés is Magyarországon, mely a gyakorlatban még igencsak akadozik, de a háziorvos vagy magánlaboratóriumi úton mindenki felszólítás nélkül részt vehet benne. Ennek lényege, hogy 3 egymást követő napon kell egy-egy székletmintát leadni, melyet megvizsgálnak, hogy van-e benne vér (microscopos, szabad szemmel nem látható vérzés kimutatására szolgál). A tervek alapján minden 50 év feletti személynél kötelező lesz. Amennyiben pozitív a családi anamnézis (felmenők- testvérek között volt vastagbél rákos beteg), akkor életkortól függetlenül javasolt ennek elvégzése. Minden pozitív esetben szükséges a vastagbél tükrözés elvégzése következő lépésként.

Nőket érintő vizsgálatok

A nőknek az első szexuális együttlétet követően évente javasolt nőgyógyászati vizsgálat, cytológiai vizsgálattal egybe kötve. A nőgyógyászati vizsgálatok minden nőre vonatkoznak, felső korhatár nélkül, mert míg a méhnyakrák inkább fiatal, oltatlan nőkben (nem törvényszerű!!) fordul elő gyakrabban, addig a méhtest és petefészek rák az idősebbekben (ez sem törvényszerű!!). Ezeket a betegségeket az évenkénti vizsgálatokkal időben fel lehet ismerni és el lehet kezdeni a kezelést.

A nőket érintő következő szűrő vizsgálat a mammographia. Ezt önvizsgálatnak kell megelőznie. Igen fiatal korban meg kell tanulnia minden nőnek az emlő önvizsgálatát, melyet rendszeresen javasolt is elvégezni. Magyarországon a 45-65 éves kor közötti nőket kétévente hívják vizsgálatra, de a betegség ezen két korcsoporton kívül is támadhat. Akik éjszakai műszakban dolgoznak, a családjukban előfordult mellrákos beteg vagy nem szültek gyermeket, azoknak 30 éves kortól 3 évente javasolt emlő UH elvégzése.

Férfiakat érintő vizsgálatok

A férfiakat illetően minden 50 év feletti férfinál javasolt a mumus, az urológiai vizsgálat. Hiszen az időben felfedezett prostata megnagyobbodás (mely minden férfit előbb vagy utóbb elér!) sok kellemetlen tünettől mentheti meg az urakat. A férfiaknál is, különösen tinédzser kortól, javasolt a herék rendszeres önvizsgálata. Ez sajnos nincs kellőképp hangsúlyozva, de ugyanolyan fontos, mint az emlők esetében.

Általános bőrvizsgálat

Mindezek mellett, akiknek sok anyajegyük, szemölcsük van, amellett, hogy magasabb faktorszámú naptejjel védekeznek, évente javasolt bőrgyógyászaton megnézetni az anyajegyeiket. A melanoma (festéksejtes bőrrák) előfordulása az utóbbi időben sajnos sokat emelkedett. Időskorban már a nap okozta károsodások és basaliomák gyakorisága is ugrásszerűen megnő, így ez a szűrővizsgálat sem csak és kizárólag a fiatalokat érinti.

Fogaink betegsége szívproblémákat is okozhat

Ne feledkezzünk meg a fogorvosi vizsgálatról sem! Tünetmentes esetben is javasolt évente egy vizsgálat. Egy jó fogorvos arról ismerszik meg, hogy szűrővizsgálatot végez szájüregi rákok tekintetébenKülönösen a dohányzókban rendkívül fontos mozzanat ez!

Ha nem is kell más beavatkozás, akkor a fogkő eltávolítás is már út az egészséghez. A fogkő eltávolításával nemcsak a fogszuvasodást tudjuk elkerülni, de a szívbetegségek kialakulásában is szerepet játszik a fogkő. Bizonyos ráktípusok megjelenését is összefüggésbe hozták a fogfelszínen, fogínyen lévő plakkokkal.

Kiegészítő vizsgálatok

Azok, akiknek már van valamilyen krónikus alapbetegségük, mindezeket a vizsgálatokat kiegészítő egyéb vizsgálatokra is elküldheti a kezelőorvosa. Például magasvérnyomásban szenvedőknek évente hasi és carotis doppler ultrahang vizsgálat szükséges szemészeti vizsgálat mellett, csakúgy, mint cukorbetegekben.

A D-vitamin hiány fokozottan jelentkezik az irodában dolgozók körében

A másik fontos dolog, ami nálam szakmai ártalom, mondhatni vesszőparipa, az a D-vitamin jelentősége. A magyar lakosság közel 100%-a D-vitamin hiányos lesz a tél végére. Különösen a monitor előtt ülve vagyunk megfosztva tőle, még a nyári időszakban is. Irodai munkásoknál az év bármely időszakában mérve igen alacsony értékeket lehet mérni. A D-vitaminról tudni kell, hogy ez egy szteroid hormon, nem is vitamin igazából. Rengeteg áldásos hatása van, túladagolni igen nehéz, így legalább szeptembertől áprilisig javasolt minimum 2000 NE D-vitamin pótlása naponta, melyet 10 éves kortól a gyermekeinknek is nyugodtan adhatunk. Kisebbeknek pedig alacsonyabb dózisban alkalmazható.

A könnyebb áttekinthetőség véget itt egy összefoglaló (kicsit szigorúbban, mint említettem) a javasolt szűrővizsgálatokról: https://daganatok.hu/rakszures/szurovizsgalatok

Summa summarum

A túlzásba vitt mobiltelefon és számítógép használat veszélyei kézzelfoghatóak és érezhetőek. Figyeljünk oda magunkra, mozogjunk, táplálkozzunk helyesen! Egy kiegyensúlyozott életvitelben nem a számítógép, mobiltelefon uralja a mindennapjainkat. Fontos, hogy tudjuk azt, hogy mi döntjük el, mi fér bele a napjainkba és mi nem.

Vigyázzunk magunkra, figyeljünk egymásra!

Ez a cikk a GOLNET Informatikai blogon jelent meg először 2019. augusztus 12.-én.

Az itt olvasható tartalmat a szerzői jogok védik. A szöveg és a képek másolása vagy bármilyen módon történő reprodukálása és más weboldalakon vagy médiában való megjelentetése kizárólag a szerző előzetes, írásos engedélyével lehetséges. Részletek az adatvédelmi tájékoztatóban.
© 2016-2023 Oláh Gábor

Ez is érdekelhet…