5 dolog amit tudnod kell a Windows 7 támogatás megszűnéséről

Szerző: | Informatika közérthetően

A Windows 7 támogatása a mai napon, azaz 2020. január 14.-én megszűnik, ami azt jelenti, hogy a Microsoft nem ad ki biztonsági javításokat az öreg operációs rendszerhez.

Korábban sok ember élt a Microsoft adta lehetőséggel, hogy ingyenesen frissítsen Windows 10-re, de még számítógépek millióin fut a jó öreg Windows 7. A Windows 7 megszűnésével ezek a számítógépek potenciális veszélyforrások és javasolt a frissítésük vagy a cseréjük.

Microsoft hivatalos bejegyzése a Windows 7 támogatásának megszűnéséről

Annak ellenére, hogy te már évekkel ezelőtt váltottál Windows 10-re, még mindig ki lehetsz téve a Windows 7-re leselkedő veszélyeknek. Számtalan helyen, mint például az orvosi rendelők, még mindig használnak Windows 7-et, ami a veszélynek teszi ki a személyes adataidat.

Összeszedtem 5 dolgot, amit tudni érdemes a Windows 7 támogatásának megszűnéséről.

Windows 7 támogatás megszűnik 2020. január 14.-én

Ez azt jelenti, hogy a Microsoft nem fog kiadni biztonsági frissítéseket, hibajavításokat. Ha ettől a dátumtól kezdve bármilyen hibát, biztonsági problémát vagy sebezhetőséget találnak a Windows 7-ben, akkor az soha nem lesz kijavítva.

Ez a dátum nem meglepetés, hiszen a Micosoft már 1 éve kihirdette, időt adva a felkészülésre és a váltásra.

Az alapvető támogatás már 2015. január 13-án megszűnt a Windows 7-hez, ami azt jelentette, hogy már 5 éve nem adtak ki új funkciót. Azóta kizárólag a felfedezett biztonsági problémákat javították.

Javasolt befejezni a Windows 7 használatát

2020. január 14.-e után már egy hivatalosan is halott operációs rendszert használsz. Ami természetesen továbbra is működik majd, de ha egy hibát találnak benne, akkor a hackerek rövid időn belül elkezdik majd kihasználni ami ellen nem lesz ellenszer és semmit sem tehetsz, hogy megakadályozd ha továbbra is a Windows 7-et használod.

A támogatás megszűnése valószínűleg azt is jelenti, hogy a szoftver gyártók is megszüntetik a Windows 7 támogatását, tehát az opreációs rendszeren kívül a többi szoftver is védtelen lesz. Az új szoftverek pedig nem fognak működni.

Nem feltétlenül szükséges új számítógépet venned

A Windows 10-re való frissítés nem feltétlenül jelenti azt, hogy a hardvert is le kell cserélned. Ha vásárolsz egy Windows 10 licencet, akkor az olyan régi gépekre is fel lehet rakni, amelyek legalább az alábbi feltételeknek megfelelnek.

  • 1 GHz vagy gyorsabb processzor
  • legalább 2 GB memória (ajánlott a min 4 GB)
  • 20 GB szabad hely a merevlemezen vagy SSD-n

Ha a géped nem felel meg a fenti feltételeknek, akkor vagy bővítened kell, vagy új számítógépet vásárolnod.

Nem szükséges Windows 10-re frissíteni. A linux is jó lehet.

Amennyiben valamilyen okból nem szeretnél Windows 10-re váltani, akkor érdemes próbát tenni valamelyik Linux változattal. Ha a gépet internetezésre, zene hallgatásra, videó nézésre és szöveg- vagy táblázat szerkesztésre használod, akkor a Linux is tökéletes megoldás a számodra. Én több régi számítógépet állítottam át Linuxra, amit most az 50-60+ korosztályú szülők és nagyszülők használnak.

Javaslom az alábbi linux változatok kipróbálását.

Mit tegyél, mielőtt frissítesz Windows 10-re vagy váltasz Linuxra?

Mielőtt frissítesz Windows 10-re vagy Linuxra váltasz előtte mindenképpen figyelj arra, hogy biztonsági mentést készíts az összes fontos fényképről, dokumentumról és adatról. Ha Linuxra váltasz, vagy teljesen újratelepíted a Windows 10-et, akkor a merevlemez vagy SSD teljes tartalma elveszik.

Ez a cikk a GOLNET Informatikai blogon jelent meg először 2020. január 14.én.

Az itt olvasható tartalmat a szerzői jogok védik. A szöveg és a képek másolása vagy bármilyen módon történő reprodukálása és más weboldalakon vagy médiában való megjelentetése kizárólag a szerző előzetes, írásos engedélyével lehetséges. Részletek az adatvédelmi tájékoztatóban.
© 2016-2023 Oláh Gábor

Ez is érdekelhet…

Intel CPU generáció idővonal

Intel CPU generáció idővonal

Intel CPU (processzorok) idővonala bemutatja, hogy az egyes generációkat melyik évben dobták piacra. Megjelenés éveGenerációBővebb információ20081.Nehalem microarchitecture (1st generation) 20101.Westmere microarchitecture (1st generation) 20112.Sandy Bridge...

Hogyan védekezzünk a támadókkal szemben?

Hogyan védekezzünk a támadókkal szemben?

Mennyit számít a valódi szakember véleménye? Egyáltalán hiszünk-e a szakembernek? Vajon mit tehetünk mi magunk azért, hogy ne legyünk áldozatok? Hogy is mondjam el neked Sok-sok beszélgetés és néha vita is van már a hátam mögött arról, hogy melyik a legjobb...

5 jele annak, hogy el fog romlani a merevlemez

5 jele annak, hogy el fog romlani a merevlemez

Mindenkinek vannak olyan dokumentumai, képei, videói amelyeket pótolhatatlanok. Mivel ezeket merevlemezen tárolod, ezért érdemes odafigyelni erre az 5 gyanús jelre, ami arra utal, hogy el fog romlani a merevlemez. A merevlemezek élettartam elég korlátozott. Átlagosan...