Ahogy mindenki, te is készítesz digitális fotókat a telefonoddal vagy más eszközzel. A digitális fényképek tárolása mindig is kihívást jelentett. Hogyan lehet megoldani, hogy a pótolhatatlan fotók biztosan megmaradjanak az utókornak? Nézzük meg a digitális fotók tárolásának lehetséges megoldásait.
Mennyi fotót készítünk?
Az okostelefon ott lapul mindenki zsebében és nem félünk használni. Az utóbbi években egyre több ember nyakából tűnt el fényképezőgép és átváltottunk mobiltelefonra. Általános fotó készítésre tökéletesen megfelelnek azok is. Mivel állandóan nálunk van, ezért állandóan használjuk is. Olyan fotókat készítünk, amelyek megismételhetetlenek és pótolhatatlanok. Esküvőről, gyerek születéséről és még számtalan nevezetes eseményről.
Nálunk jelenleg nagyjából 85.000 digitális fotó található, 305 GB méretben. Ez már egy olyan mennyiség ami nagyon érzékenyen érintene ha elveszne. Persze oda figyelünk a jelekre, hogy mikor fog tönkre menni a számítógép vagy éppen mikor van halálán a merevlemez, de mivel ezek váratlanul is elromlanak ezért Damoklész kardja állandóan ott lóg a fotók felett.
Miért fontos odafigyelni a digitális fényképek tárolására?
A digitális fotók tárolása egyszerű feladatnak tűnik. Felmásoljuk a számítógépre majd hátradőlünk. Gondolhatnánk, hogy ezzel jól végeztük a dolgunkat. Ne legyünk ebben olyan biztosak.
Egy érdekes tény. A GOLNET blogon a legolvasottabb cikk arról szól, hogy hogyan lehet visszaállítani a törölt fájlokat. Tovább megyek. Havonta hívnak fel idegenek telefonon, hogy tudok-e nekik segíteni, mert letörölték a pótolhatatlan fotóikat a mobiltelefonról és nem volt mentés róla a számítógépen. Vagy éppen a számítógépről törölték le a mentett fotókat.
Az említett cikk 2019. február 17.-én került fel a GOLNET blogra. Azóta stabilan növekszik az olvasók száma. Nem véletlenül, hiszen mindenki töröl le képeket, vagy véletlenül, vagy szándékosan, vagy éppen figyelmetlenségből. A pótolhatatlan fotók és videók eltűnése nagy sebet tud ejteni a lelkekben.
Milyen megoldások vannak a digitális fotók tárolására?
Elsősorban mobiltelefonnal készítünk fényképeket, ami szinte állandó internet kapcsolattal rendelkezik. De legalábbis rendszeresen csatlakozunk valamilyen wifi hálózatra. Az online kapcsolat jelentős segítséget nyújt a digitális fotók tárolásához.
1. opció: a szükséges minimum: mobiltelefon + memória kártya
Mindenképpen javasolt, hogy legyen egy memóriakártya a telefonban és úgy állítsd be a kamera applikációt, hogy arra mentse el a fotókat és videókat. Egyrészt, hogy kibővítsük a rendelkezésre álló tárhelyet. Másrészt ha bármi történik a telefonnal, újra kell telepíteni, ki kell cserélni, akkor a memória kártyán továbbra is elérhetőek maradnak a fotóink.
Persze a szándékos törlés, ellopás, rongálás és elektronikus hiba miatt bekövetkező adatvesztést ezzel nem tudjuk megakadályozni.
2. opció: menjünk elébe a telefon meghibásodásnak: “azonnali” adatmentés a felhőbe
Javasolt alkalmazás: Google Photos
Androidos készüléket használva szinte biztos, hogy van gmail fiókunk, amivel a készüléket használjuk. A Google felhő szolgáltatásában korlátlan mennyiségben tudunk képeket és videókat tárolni, mindezt ingyen. A Google Photos alkalmazás minden elkészült fotót feltölt a gmail fiókunkba, amit azután bármelyik számítógépen vagy internetre kapcsolt készüléken vissza tudunk nézni.
Természetesen más felhő szolgáltatásokat is igénybe vehetünk. A Dropbox vagy az Apple felhő szolgáltatása is biztosít erre lehetőséget.
Hogyan állítsd be:
- A Google Photos alkalmazás beállításainál válaszd ki az Automatikus mentés és szinkronizálás lehetőséget.
- Kapcsold be és add meg, hogy a gmail fiókodat ahova fel szeretnéd tölteni a fotókat.
- A Feltöltés mérete beállításnál válaszd ki a Jó minőség (ingyenes, korlátlan tárhely) opciót. Az eredeti képeket is fel tudod tölteni, de akkor a gmail által biztosított 15 GB korlátig. Vagy vásárolhatsz további gmail tárhelyeket.
- 100 GB – 6900 Ft/év,
- 1 TB – 36000 Ft/év.
- Állítsd be, hogy mobil hálózaton melyik fajta elemeket mentse automatikusan. Wifi hálózaton mindent ment.
3. opció: digitális fényképek tárolása számítógépen és külső lemezen
Ha sokat fotózol, akkor legalább havonta egyszer csatlakoztasd a telefonodat a számítógéphez és mentsd le róla a fotókat. Ez a pár perces művelet sok fejfájástól megkímélhet. Ezzel két dolgot érsz el:
- ha tönkre megy a telefonod, akkor nem veszik el az összes fénykép, csak az utolsó mentés óta készültek,
- ha mentés után letörlöd a fotókat a telefonról, akkor újra lesz szabad hely az újabb képeknek.
Ha a számítógépet használod a digitális fotók tárolására, akkor a fotóid egy példányban vannak meg, ami nem nevezhető biztonságosnak. Ha tönkre megy a számítógéped vagy elromlik a merevlemez, akkor a fotók is elvesznek.
A nyugodt alváshoz legalább két, fizikailag külön adathordozón és térbeli helyen kell eltárolnod az adatokat. Erre a legolcsóbb megoldás egy külső, USB csatlakozós merevlemez használata. 10-15 ezer forint között már lehet kapni 500 GB-os vagy akár 1 TB-os változatot. Külön plusz a külső lemez használatában, hogy ha a TV-d képes rá, akkor azon is meg tudod nézegetni a fotóidat.
4. opció: NAS, azaz hálózati adattároló használata
A külső lemez egy tovább fejlesztett és nagyságrendekkel biztonságosabb verziója a NAS. A NAS (Network Attached Storage) egy mini számítógép, amibe 2 vagy több merevlemezt vagy SSD meghajtót tudsz rakni. Beállítástól függően ha az egyik lemez tönkre megy, akkor a másik lemezen az adatok továbbra is megmaradnak.
A NAS-t a wifi routerhez kell csatlakoztatni és így a lakás bármely részéből lementhetjük rá az adatainkat. Egyes NAS modellek HDMI kábellel a TV-re köthetőek, így a TV készüléken is megnézhetőek a fotók vagy éppen a NAS-on tárolt filmek is, letöltésre, internet böngészésre, zene hallgatásra, videó chatre és még sok másra tudod használni a multimédiás NAS-t.
- 2 lemezes, alap NAS központi egység ára 40-60 ezertől indul. Ami HDMI csatlakozós és multimédiás azok 90 ezernél kezdődnek.
- 1 TB-os NAS-ba való merevlemez 16-18 ezertől indul. Ebből kell 2 darab.
- Érdemes egy szünetmentes tápegységet is vásárolni hozzá. 15 ezertől indulnak, amelyek akár 30 percen keresztül is ellátják árammal a NAS-t.
Ha meg tudod finanszírozni, akkor mindenképpen vásárolj egy NAS-t. Hosszú távon (5-10 év) sokkal olcsóbb megoldás a digitális fényképek tárolására, mint egy felhő tárhely bérlése. Vedd figyelembe, hogy némi hozzáértésre is szükséged lesz ahhoz, hogy megfelelően bekonfiguráld. Ha nem vagy biztos a dolgodban, akkor kérj meg egy rendszergazdát.
5. opció: Ultimate megoldás: a fentiek kombinációja
Aki tényleg biztosra akar menni, annak a fenti megoldásokat kell kombinálnia.
Az 1., a 2. és a 3. opciót mindenképpen használd. Ezzel 3 különböző helyen vannak tárolva a képeid.
- A képeket mindenképpen az SD kártyára mentse a telefon.
- Hagyd, hogy a telefonod feltöltse a felhőbe a képeket és
- havonta egyszer mentsd le a fotókat a gépedre és egy külső lemezre.
Ha megengedheted magadnak, akkor vásárolj egy NAS-t (4. opció) és a gépedről másold fel arra is a fotókat és videókat.
+1. opció: Évente egyszer csinálj egy családi programot!
Évente egyszer üljön össze a család és nézzétek át közösen az év során készült fotókat. Válogassátok ki a legjobb képeket és hívassátok elő. A 100 legjobb kép előhívatása és egy hozzá való fotóalbum tökéletes karácsonyi ajándék az egész családnak.
Ódivatú megoldás? Lehet, de működik. A gyerekek is sokkal szívesebben nézegetik a fotóalbumot, mint a digitális képeket.
A fenti megoldások nem védenek meg egy fontos dologtól!
Hiába alkalmazol bármilyen technikai megoldást, a szándékos vagy véletlen emberi tevékenységtől semmi sem véd meg. Ha te vagy valaki más szándékosan letörli az adataidat, akkor azok bizony le lesznek törölve. Ha szerencséd van, akkor vissza lehet állítani a törölt fájlokat.
Figyelj oda a biztonsági mentésre!
A hangsúly a biztonsági szón van. Ez a legtöbb amit tehetsz. A digitális fényképek tárolása akkor nevezhető biztonságosnak, ha legalább 2, de inkább több, egymástól fizikailag eltérő helyen a tárolod az adatokat.
Ez a cikk a GOLNET Informatikai blogon jelent meg először 2019. június 6.-án.