A profi és gamer laptop tulajdonságai

Szerző: | Informatika közérthetően

A profi és gamer laptop tulajdonságai

Az előző részben már eldöntötted, hogy milyen kategóriába tartozol illetve melyikből szeretnél laptopot. Ebben a részben megnézzük, hogy milyen tulajdonságokkal rendelkeznek a Profi és a Gamer kategóriába tartozó laptopok. A HÁM háromszögből a Használhatóságot húzzuk a 100% irányába. A Minőség sem elhanyagolható tényező, így ennek is közelítenie kell a 100% felé. Egy ilyen laptop az erőről szól, de mégis különböznek egymástól. A gamer laptop sem mindig használható játékra. Erről egy kicsit később.

A profi laptopokat, mint amilyen a HP zBook sorozat is,  elsősorban arra tervezték, hogy minél hatékonyabban el tudd végezni a munkádat. Így ezeket mindig valamilyen adott szakma igényei alapján fejlesztik. Ezek a területek lehetnek a számítógépes tervezés – CAD, CAM, CAE, stb. – grafikai és videó anyagok készítése vagy kiadványszerkesztés, tördelés.

Memória

Akár profi munkára, akár játékra kell a laptop, mindkét esetben igaz a mondás, hogy memóriából sosem elég. Ezek a laptopok általában 16 GB memóriával vannak szerelve. Akadnak 8 GB memóriával szerelt gépek is. Ezeket a kisebb munkákra tudod használni. Komplex CAx modelleket, sok száz oldalas kiadványokat vagy nagy méretű videókat nem fogsz tudni vele kényelmesen elkészíteni. Tehát amire figyelj, hogy ha profi laptopot veszel, akkor legalább 16 GB memória legyen a gépben.

Processzor

A CAx tervezésre szánt laptopok jellemzően a legerősebb Intel processzorral rendelkeznek. A cikk írásakor ezek a 8-ik generációs Intel Core i7 processzorok. Ha ennél is nagyobb erő kell, akkor találhatsz Intel Xeon processzorral szerelt gépeket is.

A játékosoknak szánt laptopok is nagyon erős processzort tartalmaznak. Ebben az esetben viszont nem feltétlenül a legutolsó generációból. Egy biztos, ezek a CPU-k nem hagyományos laptopokba szánt példányok, hanem az asztalok gépekbe szánt verziók. Nyugodtan apríthatod az ellent, nem fogsz lag-et tapasztalni.

Képernyő és felbontás

Ez az első kompromisszum. Nagy CAx modellekkel nagy képernyőn lehet jól dolgozni. Ha játszol, ott sem elhanyagolható a nagy képernyő és a lehetőleg FullHD felbontás. Ehhez a 17″-os kijelző méret egy jó kiindulási alap lehet. Ezzel viszont a laptop súlya is tetemes. Lehet kisebb, 15″-os kijelzővel szerelt modelleket is venni, de azokhoz mindenképpen javasolt egy külön 21″-24″-os monitor. 15″-on nem lehet jól dolgozni és játszani sem.

Akkumulátor és üzemidő

A fentiekből már látszik, hogy ezekkel a gépekkel nem akksiról fogsz működni. Ha dolgozol vagy játszol rajtuk, akkor gyorsan szünetet kell majd tartanod. A tápegységek is legalább 200-300 wattos monstrumok. Kell a delej a bivalyoknak.

A fekete leves, vagyis az ár

A fentiek alapján mindenki profi vagy gamer laptop tulajdonos szeretne lenni. Én is, viszont ez nem az a kategória amit bárki megengedhet magának. Az ár mindig relatív. Egyrészt ember függő, hogy kinek mi a drága, másfelől pedig mindig meg kell nézni, hogy mennyi pénzt fogok termelni a megvásárolt eszközzel. Ha játékra veszek laptopot, akkor azzal nem fogok pénzt termelni, tehát nettó veszteségként könyvelheted el. Viszont ha nem csak othon akarsz játszani hanem a haveroknál is, akkor megérheti.

A profi és gamer laptop árai nagyjából 300-340 ezer forinttól indulnak. Ebből a pénzből megkapod a kategória belépő szintjét, ami nagyjából a 7.-ik generációs Intel Core i5 processzor, 4-8 GB memóra és 15″ képernyő. Ha tényleg komoly munkára vagy komolyan játékra szeretnéd használni, akkor szorozd meg a fenti ára 1,5-el (nagyon profik inkább duplázzanak), de ismerős lehet a mondás, miszerint a határ a csillagos ég.

Miért nem mindig haszálható játékra a gamer laptop?

Ha veszel egy laptopot amin játszani szeretnél, akkor az első ami pofon vág az az ára lesz. A keret szűkös, de mégis kell egy hordozható számítógép amin játszani is lehet. A nem játékra tervezett laptopokon nem fogod élvezni a játékot. Rossz grafika, akadozás. A gamer laptopból viszont ha a legolcsóbbat veszed meg, akkor bár lesz egy játékra tervezett laptopod, de az erőforrásaid is szűkösek lesznek. 4 GB memória és 15″ kijelző. Szóval játékos géped van, de mégsem fogod élvezni.

Éppen ezért jól gondold meg, hogy tényleg kell a hordozhatóság? Mert más előnye nincs. De tényleg. És ebből a pénzből sokkal erősebb asztali gépet is össze tudok neked rakni, amin viszont öröm lesz a játék. De akár a munka is.

Az itt olvasható tartalmat a szerzői jogok védik. A szöveg és a képek másolása vagy bármilyen módon történő reprodukálása és más weboldalakon vagy médiában való megjelentetése kizárólag a szerző előzetes, írásos engedélyével lehetséges. Részletek az adatvédelmi tájékoztatóban.
© 2016-2023 Oláh Gábor

Ez is érdekelhet…

Hogyan védekezzünk a támadókkal szemben?

Hogyan védekezzünk a támadókkal szemben?

Mennyit számít a valódi szakember véleménye? Egyáltalán hiszünk-e a szakembernek? Vajon mit tehetünk mi magunk azért, hogy ne legyünk áldozatok? Hogy is mondjam el neked Sok-sok beszélgetés és néha vita is van már a hátam mögött arról, hogy melyik a legjobb...

5 jele annak, hogy el fog romlani a merevlemez

5 jele annak, hogy el fog romlani a merevlemez

Mindenkinek vannak olyan dokumentumai, képei, videói amelyeket pótolhatatlanok. Mivel ezeket merevlemezen tárolod, ezért érdemes odafigyelni erre az 5 gyanús jelre, ami arra utal, hogy el fog romlani a merevlemez. A merevlemezek élettartam elég korlátozott. Átlagosan...